Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 58,661.67 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Edebiyat » Anı & Hatıra

Görseller Yükleniyor
İçimden Onları Anlatmak Geldi
  • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
  • Fiyat Düşünce Bana Bildir
  • Alarm Listenize Ekleyin
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ürün Yorumları
  • Kargo ve Ödeme

 

Yazar: Alp Bosuter
Sayfa Sayısı: 194
Basım Tarihi: 2005
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Boyut: 13,5 x 19,5 cm
Dil: Türkçe
Cilt Tipi: Karton Kapak
ISBN: 975-8660-02-0


Onların ataları tarafından geliştirilen ALAYFÖA kurallarına dayalı APSUWA hayat tarzı; ahlâkın övdüğü iyilikçilik, doğruluk, paylaşabilirlik, yiğitlik içerir. Ona uyulduğunda erdemli ve sağlıklı bir toplum doğar. Apsuwalar dua ederlerken (" Anıhöare") ; isteklerinin doğrudan yerine getirilmesini değil, o şeye ulaşabilmek için , iç ısınması ve gereken şekilde davranabilme yetisi dilerler. " Hazşöaz ...........zıhanı agopkhara hata!", derler ve ancak böylece amaçlarına erebileceklerine inanırlar. Ama yıllardır ; "Yaradan'ım Apsuwalığı yok etme!" ("Hazşöaz Apsuwara yıwuumrızın!") dediler ve emek vermeden bunun onlara sunulmasını beklediler. Oysa; ataları gibi Apsuwalığı yitirmemek ve koruyabilmek için iç ısınması, gönülden istek , ruhsal yeti dilemeliydiler. " Hazşöaz Apsuwarazıhanı agopkhara hata!" demeliydiler. Acaba, erdeme ulaşmış özlerini ve yaşam felsefelerinin güzel yanlarını sürdürebilme istekleri yetersizleşti mi Acaba, örnek bir yaşam biçimi olan ve giderek yozlaşan Apsuwalığın dirilişi bunun için mi gecikiyor?

"Bu kitaptaki öykü, 1940'lı yıllarda İstanbullu Semih Bey'in tesadüfen gittiği Adapazarı civarındaki bir Apsuwa köyünde yaşadıklarıdır. Öyküdekikişiler gerçek değildir. Ama Apsuwaların oturduğu Anadolu'nun herhangi bir köyünde de hala bunları yaşayabilir. Apsuwa Fuat'lara rastlayabilirsiniz.

Genelde Abaza diye bilinen Apsuwalar, gene Çerkes diye adlandırılan Kuzey Kafkas halklarının önemli bir grubunu oluştururlar ve bir çoğu ile aynı kültürü, aynı yaşam felsefesini paylaşırlar.

Bu kitapta Çarlık Rusya'sının istilasından sonra, 1860'lı yıllardan başlayarak, ama daha çok 1880'li yılardaki toplu göçleri; kendi deyişleriyle, 'tümden bitiş, yurtlarından siliniş' anlamında Akhçöara'den sonra, özellikle Marmara Blgesi'ne yerleşen Apsuwalar'ın; tamamen maddileşmiş dünyamızın törpülemelerine rağmen, bugüne kadar titizlikle bir çoğunu korudukları; çoğumuz tarafından pek bilinmeyen, kendilerine özgü, erdemi yakalamış, belki biraz da mistik yaşam felsefeleriyle ve sosyal yapılarıyla yüzleşeceksiniz.

Çok sevdiğim bu topluma yanlış bir mesaj vermemek en büyük dileğimdir.

İYİYE, KUSURSUZA VE ERDEME!

'ABZİYARAZI!'(Önsözden)

 

Bu ürün henüz yorum almamış. Yorum yapabilmek için bu ürünü satın almış olmanız gerekmektedir.

Web sitemizde yer alan kitapların tamamı orjinal olduğu gibi bazen sahaflardan sizin için tedarik ettiğimiz baskısı uzun yıllar önce yapılmış kitaplarında satışı yapılmaktadır. Söz konusu ürünlerin sahaflardan temin edilmiş olanları ürün detay safasında yer alan "Ürün Açıklaması" bölümünde ayrıca belirtilmektedir. Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün, bu saatten sonra verilen siparişler bir sonraki gün işleme alınır. Hafta sonu verilen siparişlerin tamamı bir sonraki iş günü işleme alınmaktadır. Teslimatınız Kargo firmasına göre değişkenlik gösterir. Bulunduğunuz bölgeye göre ortalama 1-3 iş günü içerisinde siparişiniz adresinize teslim edilmiş olur.

Kargo ve İade

Kargo bedeli alıcı tarafından karşılanmaktadır. Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 2 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.

Bu Ürünlerde İlginizi Çekebilir.


%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Sakarya Mah. Tekin Sk. No:17 Hamamönü Mevkii Altındağ / ANKARA..

0 312 419 73 30
kafdav@kafdavyayincilik.com
Online İşlemler

E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya`da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır..

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.