Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 64,330.87 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Dil & Alfabe » Sözlük & Alfabe

Görseller Yükleniyor
Türkçe-Abazaca, Abazaca-Türkçe Sözlük
  • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
  • Fiyat Düşünce Bana Bildir
  • Alarm Listenize Ekleyin
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ürün Yorumları
  • Kargo ve Ödeme

Yazar: İrfan Okuyucu

Sayfa Sayısı: 608

Basım Tarihi: 2020

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Boyut: 16 x 24 cm

Dil: Türkçe & Abazaca

Cilt Tipi: Sert Kapak

ISBN: 978-975-2403-17-8


 

Tarihte ve günümüzde muhtelif isimlerle anılmakla birlikte Türkiye’de ve Ortadoğu coğrafyasında bilinen isimleriyle Abazalar, Güney Kafkasya’nın en eski otokton halklarından biridir. Bu halkın, kendi küçük ülkesi Abhazya dışındaki en kalabalık nüfus varlığı Türkiye’dedir. 

Abaza adıyla bilinen halk esas olarak üç gruptan ve buna bağlı olarak Abazaca da üç ana lehçeden oluşur. Bunlar: 1. Tarihi anavatanları Abhazya’da yaşayan Apsuvalar; 2. 13-14. yüzyıllarda Abhazya’dan Kafkas Sıradağları’nı geçerek kuzeye, Adıgeler’in arasına yerleşen Aşuvalar; 3. Eskiden dağlık bölgelerde yaşayan, daha sonra (17-18. yüzyıl) Kuzey Kafkasya’nın düzlüklerine inerek yerleşen Aşharuvalar. Sovyetler döneminde Abhazya’da Apsuva ve Kuzey Kafkasya’da Aşuva lehçeleri ayrı ayrı yazı ve edebiyat dili haline getirilmişlerdir. Aşharuva ise yazı ve edebiyat dili olarak Aşuva lehçesine dahil edilmiştir; Aşuva ve Aşharuva lehçeleri birlikte Abazaca olarak anılmaktadır. Bugünkü Rusya dilbiliminde Abhazca ve Abazaca iki ayrı dil kabul edilirler ve alfabeleri farklıdır. Oysa bunlar aynı dilin iki lehçesinden ibarettir.

Sözlük, Türkçe-Abazaca ve Abazaca-Türkçe olmak üzere iki bölümden oluşmakla birlikte bu iki bölüm arasındaki hacim farkı muhtemelen kullanıcının dikkatini çekecektir. Türkçe-Abazaca kısmının daha geniş tutulma sebebi kullanıcıların ortak dilinin Türkçe oluşudur. Sözlüğün Abazaca-Türkçe kısmı da Türkçe öğrenmek isteyen Abhazya’da yaşayanlar için nisbi bir kılavuz sayılabilir. Bu çalışma Ahçıpsı, Asadz, Abzıp, Aşuva kelimelerini de içermekle birlikte yazarın Apsuvaların Ahcıpsı boyundan olması hasebiyle Ahcıpsı diyalektiğinden alınmış örnekler ağırlığı teşkil eder. Sayısı 20 bin cıvarında olan bu söz varlığı yanında Sözlükte 500’den fazla deyim ve atasözüne de yer verilmiştir. 

 

Bu ürün henüz yorum almamış. Yorum yapabilmek için bu ürünü satın almış olmanız gerekmektedir.

Web sitemizde yer alan kitapların tamamı orjinal olduğu gibi bazen sahaflardan sizin için tedarik ettiğimiz baskısı uzun yıllar önce yapılmış kitaplarında satışı yapılmaktadır. Söz konusu ürünlerin sahaflardan temin edilmiş olanları ürün detay safasında yer alan "Ürün Açıklaması" bölümünde ayrıca belirtilmektedir. Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün, bu saatten sonra verilen siparişler bir sonraki gün işleme alınır. Hafta sonu verilen siparişlerin tamamı bir sonraki iş günü işleme alınmaktadır. Teslimatınız Kargo firmasına göre değişkenlik gösterir. Bulunduğunuz bölgeye göre ortalama 1-3 iş günü içerisinde siparişiniz adresinize teslim edilmiş olur.

Kargo ve İade

Kargo bedeli alıcı tarafından karşılanmaktadır. Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 2 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.

Bu Ürünlerde İlginizi Çekebilir.


%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Sakarya Mah. Tekin Sk. No:17 Hamamönü Mevkii Altındağ / ANKARA..

0 312 419 73 30
kafdav@kafdavyayincilik.com
Online İşlemler

E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya`da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır..

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.