Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 64,330.87 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Araştırma

Görseller Yükleniyor
Kuzey Kafkasya Üzerine Düşünceler
  • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
  • Fiyat Düşünce Bana Bildir
  • Alarm Listenize Ekleyin
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ürün Yorumları
  • Kargo ve Ödeme

Yazar: Balo Bilatti
Hazırlayan: M.Aydın Turan
Sayfa Sayısı: 39
Basım Tarihi: 2004
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Boyut: 14,5 x 21 cm
Dil: Türkçe
Cilt Tipi: Karton Kapak
ISBN: 975-93775-3-5


Elinizdeki kitap, 1926-1939 arasında Kuzey Kafkasya bağımsızlık mücadelesinde önemli roller yüklenen bir mülteci teşkilatı olan “Kafkasya Dağlıları Halk Partisi” (KDHP) periyodiklerinde yer alan bazı yazıların sadeleştirilerek bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur.  

Kuzey Kafkasya’nın Bolşevik Rus hegamonyasına sokulması sürecinde yurtdışına çıkan bir Oset aileye mensup bulunan Balo Bilatti tarafından kaleme alınan bu satırlar, onun çağdaşlarından hayli farklı profile sahip olduğunu da göstermektedir.  

Mücadele arkadaşlarının birçoğu gibi mühendislik formasyonu almasına rağmen, Balo Bilatti, 1928 sonbaharında vefat eden ünlü politik mülteci Ahmet Tsalıkkatı’nın ardından KDHP hareketinin kuramsal zeminiyle ilgilenen başlıca sima olarak dikkat çekmektedir. Dönemin batı sosyolojisini ve siyasi akımlarını olduğu kadar, köklü felsefi ekollerini de yakından takip eden Bilatti, Kuzey Kafkasyalı mülteciler arasında 1930'lu yıllarda düşünsel arkaplanı en güçlü siyasi kişiliklerden biri halinde karşımıza çıkmaktadır.   Gerçek ve takma adlarla bir çok yazıya imza atan Balo Bilatti çeşitli platformlarda “Kafkasya Dağlıları Halk Partisi”ni temsil ettiği gibi (1), 1935’ten itibaren Sovyet Rusya mahkumu milletlere mensup mülteci teşkilatların bir üst organizasyonu olarak faaliyet gösteren “Promethe Birliği”nin yönetiminde de bulunmuştur. Balo Bilatti, “Kafkasya Dağlıları Halk Partisi”nin bazı zaruri sebeplerle “Severnıy Kavkaz” dergisiyle eşzamanlı neşrettiği Türkçe-Rusça dergilerden olup, ilk sayısı ve Mayıs-Haziran 1938’de birleşik sayı halinde çıkan “Prizıv”in yöneticiliğini de yapmıştır.  

Almanya’nın Polonya’yı işgalinde M. Said Şamil, Ayaz İshaki, M. Emin Resulzade, Edige M. Kırımal, Mirza Bala, Ali Azertekin gibi Promethe liderleriyle birlikte, Polonya hükümetinin tahsis ettiği iki araba ve koruma grubu eşliğinde 6 Eylül 1939'da Varşova’dan ayrılarak 17 Eylül 1939 günü Romanya’ya geçmiştir.  I

I. Dünya Savaşı’nı takip eden dönemde Alihan Kantemir ve Ahmet Nabi Magoma ile birlikte “Kavkaz” dergisinin yayınlanmasında rol oynayan Bilatti, yerleştiği ABD’nde “Kafkasya” (Der Kaukasus) ve “Birleşik Kafkasya” (Vereınıgtes Kaukasien) dergilerinin temsilciliğini yapmış; 1970 yılında yaşama veda etmiştir.

Kitapta yer alan yazılar, Bilatti’nin KDHP periyodiklerindeki birçok çalışması içinde birbirini tamamlayan nitelikteki yazılarıdır. Doğal olarak, kaleme alındığı dönemin izlerini taşıyan “Milli Hareketlerin İdeolojik Esasları” (2), “Federatif Devletin Esasları” (3), “Millet ve Dil” (4) ve “Milli Merkeziyetçilik” (5) başlıklı bu çalışmalar, onun temel ilgi alanında yer alıp, farklı süreçleri içeren “devlet kurma” ile “toplum kurma” sorunu çerçevesinde kaleme alınmıştır.   

Birleşik Kafkasya Hareketinin tarihsel gelişimi üzerine yapılan çalışmalara önemli katkıda bulunacak “Kuzey Kafkasya Üzerine Düşünceler”in ilgiyle takip edileceğini ummaktayız.  

M. Aydın Turan

Mayıs 2004-İstanbul  

Bu ürün henüz yorum almamış. Yorum yapabilmek için bu ürünü satın almış olmanız gerekmektedir.

Web sitemizde yer alan kitapların tamamı orjinal olduğu gibi bazen sahaflardan sizin için tedarik ettiğimiz baskısı uzun yıllar önce yapılmış kitaplarında satışı yapılmaktadır. Söz konusu ürünlerin sahaflardan temin edilmiş olanları ürün detay safasında yer alan "Ürün Açıklaması" bölümünde ayrıca belirtilmektedir. Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün, bu saatten sonra verilen siparişler bir sonraki gün işleme alınır. Hafta sonu verilen siparişlerin tamamı bir sonraki iş günü işleme alınmaktadır. Teslimatınız Kargo firmasına göre değişkenlik gösterir. Bulunduğunuz bölgeye göre ortalama 1-3 iş günü içerisinde siparişiniz adresinize teslim edilmiş olur.

Kargo ve İade

Kargo bedeli alıcı tarafından karşılanmaktadır. Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 2 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.

Bu Ürünlerde İlginizi Çekebilir.


%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Sakarya Mah. Tekin Sk. No:17 Hamamönü Mevkii Altındağ / ANKARA..

0 312 419 73 30
kafdav@kafdavyayincilik.com
Online İşlemler

E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya`da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır..

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.