Hesap Ayarlarınız

Sn. aşağıdan hesabınızla ilgili işlemlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Alışverişlerinizden toplam TL puanınız mevcut.

Bu güne kadar toplam 58,661.67 TL tutarında alışveriş yaptınız.

Edebiyat » Şiir

Görseller Yükleniyor
Cüregingde Asıra Meni
  • Karşılaştırma Listenize Ekleyin
  • Fiyat Düşünce Bana Bildir
  • Alarm Listenize Ekleyin
  • Ürün Özellikleri
  • Ödeme Seçenekleri
  • Ürün Yorumları
  • Kargo ve Ödeme

 

Yazar: Leman J.Koç
Sayfa Sayısı: 78
Basım Tarihi: 2016
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Boyut: 13,5 x 19,5 cm
Dil: Karaçayca, Türkçe
Cilt Tipi: Karton Kapak
ISBN: 978-605-84904-1-3


''Sizin de bildiğiniz gibi dil; temel iletişim aracı ve insan benliğini, kimliğini ortaya koyan ayrılmaz bir parçası. Dil yaşayan bir şey ve sürekli canlı tutulmalı. Dili en güzel işleyebileceğiniz edebiyat türü ise bana göre şiir ve az sözle çok şey anlatabileceğiniz yegâne yazım türü.

İtiraf etmeliyim ki, ben kendi dilimin güzelliğini, esnekliğini ve içindeki ezgiyi, onlarca dilin konuşulduğu bu ülkede yaşamaya başlayınca keşfettim. Dilimin ne kadar özel bir dil olduğunu öğrendiğimde, yıllardır karalayıp bir kenara attığım dizeler de şekillenmeye ve kendiliğinden dile gelmeye başladı. Bu ülkede kendimi ifade edebilmek, benliğimi ve ruhumu sağlam kılabilmek için şiire tutundum diyebilirim. Çok şanslıyım ki, iki ana dilim var, Türkçe ve Karaçay-Malkar dili. Türkçe daha fazla şiirim olmasına karşın, bu kitabın Karaçay-Malkar dilde oluşu ve önceliği ona verişimin nedeni, bu dilin başka diller içerisinde kaybolmaya yüz tutup, bir yaşam savaşı veriyor olması.

Bir dil, yazılı edebiyata geçirilmeksizin, sadece günlük konuşma diline sıkışıp kalıyorsa, başka dillerin egemenliğine boyun eğerek tarih içersinde yok olup gitmeye mahkumdur. Karaçay-Malkar dili de maalesef o kadere sürüklenen dillerden biri. Ata yurt Kafkasya'da kiril alfabesi ile yazılmış eserleri saymazsak, biz diasporadaki halk için latin alfabesinde yazılı eserimiz yok denecek kadar azdır. Ana dilimi korumak ve bir nebze de olsa genç nesile sevdirmek amacıyla yola çıktığım bu kitaptaki şiirin asıl amacı dile hizmettir. Sadece Karaçay dilinde olmayıp, yanında Türkçe'nin de oluşu, aynı kökten gelen bu iki dil bir birine kol-kanat gerip yoldaş olsun diyedir. Bir kaç ingilizce çeviri ise, Amerika'da yaşayıp dilini unutan Karaçay jenerasyon içindir.

Şiire gelince; Şiir tanımsızdır bana göre onun tarihi de evrenin tarihiyle aynı anda başlıyor yani, o ilk büyük şiir yazıldığı an; ... Ol! Sözü ile ...

Şiir; ''yazmak'' eyleminden öte bir şey, ... Hayata bir bakış, varoluşun özeti gibi. Yaşamın zerrelerinde saklıdır şiir, yanından hızla geçip gittiğimiz minik bir çiçeğin yaprağında bazen, bir karıncanın bitmeyen hayat kavgasında. Gün batarken dağın ardında bıraktığı o muhteşem renklerde... alında, norunda, pembesinde. Bazen de savaşın ortasındaki masum bir çocuğun göz bebeğinde...
O bir tutkudur ve bir kez onun girdabına düşmüş birinden siz artık; ''Bugün hava çok güzel'' gibi, düz ve yalın bir cümle beklemeyin, çünkü, O; tutup o havayı şiir yapacaktır ... Göğün mavisini koyacaktır o cümlenin içine, kuşların ötüşünü, ...toprağın kokusunu ... ve o havayı bize güzel kılanı; ... yani, O'nu. ''

... diyor kitabında, uzun yıllardır kendi ülkesinden uzakta Amerika'da yaşayan Karaçay-Malkar şair; Leman J. Koç.

 

Kitap, Kafkasya halkı ve edebiyat dünyasında büyük ilgi görmüş, Kafkasya'da her yıl düzenlenen bilim/araştırma ve sanat/edebiyat dallarında kültürel bilince hizmet etmiş sanatçı, akademisyen ve yazarları belirleyen  ''Uluslararası Kırımşavhalov Ödülü-2016'' onur madalyası ile ödüllendirilmiştir. 

Bu ürün henüz yorum almamış. Yorum yapabilmek için bu ürünü satın almış olmanız gerekmektedir.

Web sitemizde yer alan kitapların tamamı orjinal olduğu gibi bazen sahaflardan sizin için tedarik ettiğimiz baskısı uzun yıllar önce yapılmış kitaplarında satışı yapılmaktadır. Söz konusu ürünlerin sahaflardan temin edilmiş olanları ürün detay safasında yer alan "Ürün Açıklaması" bölümünde ayrıca belirtilmektedir. Saat 16:00'a kadar verilen siparişler aynı gün, bu saatten sonra verilen siparişler bir sonraki gün işleme alınır. Hafta sonu verilen siparişlerin tamamı bir sonraki iş günü işleme alınmaktadır. Teslimatınız Kargo firmasına göre değişkenlik gösterir. Bulunduğunuz bölgeye göre ortalama 1-3 iş günü içerisinde siparişiniz adresinize teslim edilmiş olur.

Kargo ve İade

Kargo bedeli alıcı tarafından karşılanmaktadır. Kargonuzu teslim almadan önce lütfen eksik, hasarlı ya da ayıplı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer kargonuzda normal dışı bir durum gözlemlerseniz zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade ediniz.

Sipariş Kargoya Verilişi

Ürünler siparişi verdiğiniz tarihten itibaren aksi belirtilmedikçe (Hızlı kargo vb. uyarı simgeleri.) 2 iş günü içerisinde kargolanmaktadır.

Bu Ürünlerde İlginizi Çekebilir.


%100 GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Tüm alışverişlerinizde güvenle ödeme sağlayabilirsiniz.

%100 ORİJİNAL ÜRÜNLER

Tüm ürünlerimiz ilgili üreticiden size orijinal olarak satılır.

KREDİ KARTIYLA ÖDEME

Tüm alışverişlerinizde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz.

Sakarya Mah. Tekin Sk. No:17 Hamamönü Mevkii Altındağ / ANKARA..

0 312 419 73 30
kafdav@kafdavyayincilik.com
Online İşlemler

E-Bülten Aboneliği
    Sosyal Medya`da Takip Et

Bu sitenin tüm hakları saklıdır..

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.